MUĞLA –MİLAS-ÖREN-AKBÜK

Akbük Sahili

Akbük Sahili

Akbük Sahili

Akbük Sahili

Muğla’ya 48, Ören’e 26, Akyaka’ya 24 km uzaklıkta olan AKBÜK Gökova Körfezi’nin en güzel koylarından biri. Beyazdan turkuaz mavisine oradan laciverte 20 metrelik mesafede geçebilen bir dokusu var. Koyu İl Özel İdare işletmekte iken su aralar özel bir firma işletmekte ve kalite hayli düşmüş durumda. Çalışanlar bölgeye yakın köylerden alınmış yöre insanları. Koya giriş araba başı 15 tl. Yaya girişi ücretsiz. Soyunma kabinleri ve tuvaletler İl Özel İdare işletirken çok daha temizdi. Duş alabilme imkanınız var ama su biraz tuzlu. Koyun en önemli sorunu tatlı su ve hafta sonları otopark sorunu. Koyda lokantalar ve marketler mevcut. Marketlerde rekabet dolayısıyla fiyatlar büyük marketlerle aynı. Boşuna eşya taşımayın!  Yöre insanlarının getirdikleri sebze ve meyveleri  de bulmanız mümkün.

Akbük Kamp Alanı

Akbük Kamp Alanı

Akbük Kamp Alanı

Akbük Kamp Alanı

Akbük Kamp Alanı

Akbük Kamp Alanı

Pansiyon ve köy evleri olanakları sınırlı. Çadır kurabileceğiniz, karavanınızı çekebileceğiniz iki alan var. Azmakbaşı Kamping ve Doğa Restorantın bulunduğu alan. Azmakbaşı Kamping de kalmasam da kamp alanını gezdim. İşletme sahibiyle uzunca sohbet ettim. Gerçekten doğayla baş başa sessiz bir kamp yapmak istiyorsanız gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.Doğa Restorant ise Giriş kapısından parayı ödeyip biletinizi aldıktan sonra toprak yolu sonuna kadar takip ettiğinizde kamp alanına gelirsiniz. Kamp alanın ön kısmında yer bulursanız çam ağaçlarının gölgesinden daha fazla yararlanabilirsiniz. Ancak kalabalık ve günübirlik giriş çıkış yapanlar nedeniyle  gürültü sizi rahatsız edebilir. Arka taraftaki zeytinlik alan güneşli ama daha sakin. Biz sakinliği tercih edip gölgeyi kendi olanaklarımızla yaratmaya çalıştık. Masa sandalye sıkıntısı yok. Elektrik kullanabiliyorsunuz. Kısa süreli konaklama yapacaksanız çadır başı 30 tl. Uzun süreli kalacaksanız pazarlık yapma olanağınız var ancak ücretin tamamını peşin istiyorlar. Duşlar ve tuvaletler fena değil. Duş suyu kuyudan çıkarıldığından biraz tuzlu. Ama deniz suyuna göre tatlı geliyor. Çadır alanında işletmenin kendi çadırlaarıda var isterseniz onları da kiralayabiliyorsunuz. Fiyatı konuşmanız gerekli. 40-50 tl arasında değişiyor. Bölgede kendi çadırlarında kalabileceğini birkaç işletme daha var.

Akbük Sahil Sakız Ağaçları

Akbük Sahil Sakız Ağaçları

Zeki Baba

Zeki Baba

Akbük Sahil

Akbük Sahil

Akbük Sahil

Akbük Sahil

Akbük Sahil

Akbük Sahil

Akbük bayram günleri ve pazarları hariç çok sakin. Kumsaldaki Sakız ağaçlarının altında yer bulduğunuzda harika zaman geçiriyorsunuz. Kamp alanından koyun çıkışına kadar üç-dör t küçük koy daha mevcut. İlk koya kamp alanının içinden kayalıkları yürüyerek ulaşabiliyorsunuz. Diğerleri için ancak denizden gidebilirsiniz. Bu küçük koyları lüks yatlar kullanıyor.

Biz 19 gün kaldık. En önemli sorun DELİ MEMET denilen fırtına. 3 gece fırtınayı yedik. Fırtınanın dışında tam bir cennet. Fırtınada ise cehenneme dönüyor. Deli Memet Gökova körfezinin bir gerçeği. Çadırınızı iyi sabitleyip, brandanızı vs. sağlamlaştırırsanız bir sorun yaşamazsınız.

Akbük Kayak Gezisi

Akbük Kayak Gezisi

Sakar Dağından Sedir Adası

Sakar Dağından Sedir Adası

Sakar Dağından İngiliz Koyu

Sakar Dağından İngiliz Koyu

Akbük

Akbük

Akbük de denize girip güneşlenmenin dışında kano-kayak kullanarak da zaman geçirebilirsiniz. Biz kendi kanomuzu bol bol kullandık. Kano ile Sedir Adasına sabah iki saat kürek çekerek geçtim. Dönüş de sert rüzgar ve dalgaya rağmen üç saatte Akbük’e ulaştım. Sabah beş gibi çıkabilirseniz rüzgarı ve dalgayı yemeden rahatlıkla saat 10’a kadar dönebilirsiniz. Ama dalgada kaymanın da çok zevkli olduğunu söyleyebilirim. Seneye Gökova Körfezi’nin tamamını kayakla turlamak niyetindeyim. Açıkçası SedirAdasına gidip gelmek beni cesaretlendirdi.

Karia Yolu

Karia Yolu

Sakar Dağı

Sakar Dağı

Akbük Koyu

Akbük Koyu

Sakar Dağı Zirve

Sakar Dağı Zirve

Akbük’de yapabileceğiniz diğer bir etkinlik Karia yolu ile Ören (16 km) ve Turnalı’ya yürüyüş yapmak. Tarihi patika yolları kullanarak dağlar üzerinden bu iki rotayı değerlendirebilirsiniz.

Üçüncü bir etkinlik ise Akbük’ün hemen yanıbaşında 700 metreye yükselen Sakar Dağlarına çıkıp Gökova körfezini kuşbakışı izleyebilirsiniz. Sakar dağına iki rotayı kullanarak çıkabilirsiniz. Birincisi Sarnıç köyüne gelmeden 1 km önce Turnalıya giden Karia yolunu 2 km Kadar takip edip önünüze çıkan orman yangınlarını engellemek için yapılan geniş toprak yola girip sağa dönüp yolu takip etmek. Bu rotanın manzarası muhteşemdir. Yolun bittiği yerden çalılıkları yararak zirveye ulaşmaya çalışacaksınız. Yolun bittiği yerden 300-400 metre daha yürümeniz gerekiyor. Açıkçası pek tavsiye etmem ya da tek başınıza girmeyin derim. Ama diyelim gittiniz bu rotadan zirveye ulaştınız oradan sırt çizgisini takip ederek vericilere kadar rahat yürüyebiliyorsunuz. Vericilerden geriye dönmeyin yolu takip ederek Sarnıç Köyüne ulaşabilirsiniz. Diğer rota, Sarnıç köyyüne geldiğinizde vericilere giden yolu sorun.  Vericilere geldiğinizde patika yolu bulup ormanlık bir alandan geçtikten sonra Sakar Dağının zirvesine ulaşabiliyorsunuz.

Didim Köylüleri

Didim Köylüleri

Akbük Koyu içerisinde balık avlama yasağı var. Sahil güvenlik koya çok sık giriş çıkış yapmakta. Yakaladıklarında cezalar çok ağır. Onun için bot ya da kanonuz varsa balık avlanma hobinizi yasak alanın dışında gerçekleştirin.

SAKIZ AĞACI ( Pistacia lentiscus L.)

Sakız ağacı Familyası : Anacardiaceae (sakızağacıgiller)Cinsi :Pistacia Bilimsel Adı: Pistacia lentiscus.

Türkiye’de yetiştiği Akdeniz İklimin etkisi olduğu sahil kesiminin doğal maki bitkidir.Özellikle batı Ege(Çeşme- Karaburun) arasında ve sakız adasında yoğun  olarak  yetişmektedir.Herdem yeşil formda sık dallı, çalı görünüşünde ve kışın yapraklarını dökmeyen yapıdadır. Gövdeleri dik ve silindir biçiminde olup, sağlamdır. Kabukları esmer renkli ve reçine kanalları ihtiva eder. Meyveleri ufak, yuvarlak ve kırmızımsı siyah renklidir. Kullanıldığı yerler Bitkinin dal ve gövdesinden, mastix adı verilen sakız elde edilir. Herdem yeşil olması ve toprağı örtmesi nedeni ile toprak erozyonunu da önlemektedir. Kökler 20-25 metre derinliğe kadar uzanabilir. Bu nedenle, kuraklığa dayanıklılığı incir ve zeytinden daha iyidir. Arazi yangını gibi kötü koşullarda bile kısa sürede kendini yeniler.   Kıyı bölgelerinde tuza dayanıklıdır Yavaş gelişir ve 100 yıldan fazla yaşar 5 yaşından itibaren sakız salgılar. 15 yaşından itibaren bitki başına 1-1,5 kilo sakız verir. Bir kilo sakızın fiyatı kalitesine göre değişmektedir.

İyi dinlenceler. Abbas ATEŞ.

Reklamlar

4 thoughts on “MUĞLA –MİLAS-ÖREN-AKBÜK

  1. çadır kiralamak istşyorum ama iletişim bulamadim ben garantiticiyim aydından çıkmadan yerim hazır olsunki ben varım yer aramayayım bana tlf yazar veya ararmısını o542 610 88 36

    • Haklisiniz. Bu yil gelip kampinizi gezdim. Kamp sahibi amca ile uzunca bir de sohbet ettik. Ama iki sene önce gerçekten sizin kamp alaninizdan haberdar değildim. Hatta federasyona bagli bir yer görünümü nedeniyle federasyon araciligiyla gelip gidilen bir yer olduğunu düşünüyordum. En kisa sürede blog daki bilgileri guncelleyecegim. Saglicakla kalin.abbas ateş.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s